Asveja - ežeras, prie kurio prabėgo dauguma mano vaikystės vasarų. Ne viena diena ir ne vienas vakaras praleistas drumsčiant veidrodinį ežero paviršių valties irklais. Gal todėl jis man toks mielas ir gražus. Gal todėl norisi sugrįžti ir panerti į jo gelmes dar ir dar kartą. Gerai, nenuklyskime į mano prisiminimus :)

Asvejos (dar vadinamas Dubingių ežeru) – ežeras tyvuliuoja Molėtų, Švenčionių ir Vilniaus rajonų savivaldybėse, 8 km į vakarus nuo Pabradės, 7 km į rytus nuo Giedraičių.
Ežeras ilgas, siauras, kaip upė vingiuotas, ištįsęs iš pietryčių į šiaurės vakarus. Tai pats ilgiausias Lietuvos ežeras. Jo ilgis(neįskaitant įlankų iš šiaurės vakarų į pietryčius) - 21,86 km, o kartu su visomis atšakomis ilgis siekia net 29 km. Užimamas plotas - 1015ha. Plačiausias ežeras pietryčių dalyje - 880 m, vidutinis jo plotis - 340 m.
Asveja -trečias pagal gylį Lietuvoje ežeras. Jo didžiausias gylis - 50,2 m (netoli mums narams gerai žinomos Arvydo sodybos).Vidutinis ežero gylis - 14,7 m.
Ežeras - rininės kilmės.
Ežerą puošia šešios salos, kurių bendras plotas – 4,4 ha. Šio fakto nežinojau! Pati mačiau keturias salas. Smalsu pasidarė ar šalia didelį kalną primenančios salos bus žemėlapyje pažymėta mažytė salelė, kurioje augo vienišas medis. Patikrinau – pažymėta :)
Ežero pietrytinę dalį skiria siaura sąsmauka, kuria teka upelis. Tai ta pati vieta, kurią pravažiuojame, važiuodami link uolinių skardžių.
Asvejoje yra 3 įlankos: pietvakariuose – Žalktynės įlanka, ilgis 4,96 km,didžiausias plotis 0,4 km, didžiausias gylis 36,5 m; šiaurės rytuose –Vyriogalos įlanka, ilgis 2,9 km, didžiausias plotis 0,5 km,didžiausias gylis 17,7 m; šiaurės vakaruose – įlanka ties Dubingiais, ilgis 0,8 km, plotis 0,1 km, didžiausias gylis 23,5 m.
Kranto linija vingiuota. Norint apeiti šį ežerą aplink, tektų kulniuoti 72,5 km. Krantai aukšti, smėlėti, daugiausia apaugę pušynais. Nors menu, vaikystėje, plaukiant valtimi išilgai Asvejos man giliai į atmintį įstrigo vaizdas, kur vienas ežero krantas apaugęs pušynais, o kitas –lapuočiais.
Vyriogalos įl. pietvakarių ir pietryčiu krantai pelkėti.
Beje, ant Asvejos ežero kranto ošia storiausia Lietuvoje Pušis – Purviniškių pušis, kuriai yra apie 350 metų.
Ežero guolyje yra 34 duburiai, iš jų - 16 gilesni kaip 35 m (giliausi yra pietryčiuose).
Asvejos ežeras pratakinis. Į jį įteka apie 10 įvairaus dydžio upelių ir nemažai šaltinių. Iš didesnių intakų paminėtina Kirnė, Baluoša, Jurkiškio upelis (iš Suoselio ež.). Šis trumpas upeliukas per 1,2 km atstumą pažemėja apie 12 m. jis labai sraunus, primenantis kalnų upę. Jo vagoje guli didžiulis akmuo – “Puntuko vaiku” vadinamas. Iš pietrytinės ežero dalies išteka taip pat gana vandeninga Dubinga – dešinysis Žeimenos intakas, todėl iš čia valtimi galima pasiekti Vilnių.
Atabradai - siauri, iš smėlio ir žvyro. Nendrynai ir meldynai reti.
Teigiama, kad vandens skaidrumas vasarą - 3 m, žiemą - 8,8 m. Hmm...įdomu kas, kokiu būdu ir kokiame gylyje taip tiksliai išmatavo matomumą.
Dugno nuosėdų storis - 7-10 m.
Vandens augalija Asvejos ežere negausi, ežero užaugimo laipsnis nedidelis. Siauros ir retos augalų juostos tęsiasi tik ežero pakraščiais, didesnių sąžalynų niekur nesudaro.
Ežere yra apie 14 rūšių žuvų: aukšlės, ešeriai, karosai, karšiai, lydekos, kuojos, lynai, raudės, seliavos, stintos, šapalai, unguriai, vėgėlės.
Vietomis ypatingai gausu rainuotųjų vėžių, kurie, pasak vikipedijos, yra naikintini ir juos galima gaudyti visus metus neribotais kiekiais.
Dubingiai ir jų apylinkės pasižymi ne tik įspūdinga gamta, bet ir sena, savita, beveik tūkstantį metų menančia bei iki šiol alsuojančia istorija. Kad čia nuo seno buvo gyvenama byloja dideli, gerai išsilaikę Jutonių, Žingių, Degsnės pilkapynai. Pilkapiai mirusiesiems čia buvo pilami apie aštuonis šimtus metų.Asvejos ežero pakrantė į rytus nuo Dubingių dar tebevadinama Alka, o šis vardas liudija, jog kadaise čia buvo senojo lietuvių kulto vieta – šventas miškas. Beje rašytiniai istoriniai šaltiniai byloja, kad ir visas Asvejos ežeras buvo vadinamas Alkos vardu.
Beje, anksčiau minėjau kalną primenančią salą, kurioje kadaise kepėm šašlykus :) Kiek daugiau paieškojus informacijos apie Asvejos ežerą, netikėtai aptikau, kad ši sala ne šiaip sau sala. Tai Jonėnų piliakalnis! Kaip rašo http://www.piliakalniai.lt - piliakalnis yra Asvejos ežero Girnų (Žernuvkos, Vainikų) 2,3 ha ploto saloje. Aikštelė ovalo smailiais galais formos, pailga V- R kryptimi, iki 1 m aukščio iškiliu viduriu, 1-1,5 m žemesniais kraštais, 170x30 m dydžio. Šlaitai statūs, 10 - 11 maukščio. Piliakalnyje rasta brūkšniuotos keramikos. Jis apaugęs lapuočiais su krūmų pomiškiu ir paskiromis pušimis.Piliakalnis datuojamas I tūkst. pradžia. Pasiekiamas Sužionių-Jonėnų keliu privažiavus iki pat Asvejos ir jos pakrante įV iki poilsiavietės, paplaukus ežeru į V 800 m. Andrius savo straipsnyje apie Asvejos tyrinėjimus taipgi minėjo šią salą ir nėrimo sąlygas prie jos.
Dubingių piliavietė, dar vadinama pilies kalnu, yra miestelio prieigose, Asvejos ežero pusiasalyje. Kalva anksčiau buvo sala. Jos viršuje matoma įvairaus dydžio ir formos žemės kauburių, buvusių tvenkinių vietų, plytų ir akmenų mūro griuvėsių. VytautasDidysis 1412-1413 m. pastatydina medinę pilį saloje, įėjusią į Vilniaus gynybinę sistemą. Nuo XVI a. pradžios Dubingius valdę Radvilos pastato naują, mūrinę pilį, o vėliau ir didingus rūmus. Nuo Vytauto laikų pilies teritorijoje kadaise stovėjusi medinė katalikų bažnyčia, Radvilų iniciatyva, buvo sugriauta.Jos vietoje iškilo mūrinė evangelikų reformatų, kurioje buvo palaidoti kai kurie iš Radvilų, tame tarpe ir Mikalojus Radvila Rudasis – vienas žymiausių XVI a.antros pusės Lietuvos veikėjų. Ant pilies kalno 1938 m. buvo pastatytas prezidento Antano Smetonos vasarnamis, skirtas užsieniečiams, vėliau kareivių sudegintas.
Viena iš įdomesnių nardymo vietų – Dubingių tiltas. Dauguma šaltinių nurodo, kad Dubingių tiltas – tai pirmas medinis 76,4m. ilgio ir 6m. pločio tiltas per ežerą Lietuvoje. Jį laiko ąžuoliniai poliai, kuriems per 100 metų.
Giliausia vieta ties tiltu net 15 m. 1933 m. Lietuvos prezidentas A.Smetona atvykęs į Dubingius negalėjo per ežerą persikelti įmiestelį. Ta priežastis ir dubingėnų prašymas lėmė, kad būtų pastatytas tiltas.1934 m. birželio 3d.
dalyvaujant Lietuvos prezidentui tiltas buvo iškilmingai atidarytas. Dubingių tiltas paskelbtas technikos paminklu.
Iki tilto pastatymo per Asvejos ežerą buvo įrengtas keltas ir keltininko namelis, pastatyti grafo Tiškevičiaus rūpesčiu.

Tačiau Asvejos regioninio parko tinklapyje radau tokią informaciją: “1998metais žvalgymų metu į rytus nuo naujojo Dubingių tilto rasti senovinio tilto poliai. Tai 24 ąžuolinių ir spygliuočių medienos polių likučiai, kurie koncentravosi nuo 1,20 iki 12,0 m gylyje. Tiltą nešanti konstrukcija buvo sudaryta iš keturių polių eilių. Tilto poliai kalti po du. Viduriniai poliai kalti statmenai, šoniniai įstrižai, paremti pastariesiems, kad neiškryptų visas tiltas. Tilto polių žingsnis – apie 2 m., tako plotis galėjo būti iki 5 mpločio. Tiltas tikriausiai kelis kartus remontuotas ar perstatinėtas, nes dalis polių nesusieina į vientisą sistemą. Žvalgytos tilto liekanos priklauso didžiajam tiltui, jungusiam pilies salą su krantu. Tai viduramžių tilto, jungusio tuometinę Dubingių piliavietės salą su krantu, liekanos.”
DiveLT klubo nariai sausio mėnesį atliko poledinį nėrimą prie esamo Dubingių tilto polių. Andriaus filmukas "DubingiųTiltas" .
DiveLT Asvejos tyrinėjimo projektas bus tęsiamas ir nutirpus ledams būtinai organizuosime senojo tilto liekanų paiešką.
Pabaigai keletas tikrai įdomių, visai nestandartinių Asvejos fotonuotraukų www.efoto.lt
Informaciją surinko Eglė
Šaltiniai:
http://lt.wikipedia.org/wiki/Asveja
http://www.asvejosparkas.lt
http://www.piliakalniai.lt/
http://www.sav.moletai.lt/
http://www.infomoletai.lt